Dźwięki antypodów: kiwi

geneza wyrazu kiwi
Nowozelandzkie nieloty kiwi noszą dźwiękonaśladowczą nazwę wywodzącą się z języka Maorysów. Wizerunek kiwi plamistego: J. G. Keulemans, źródło: Biodiversity Heritage Library (DP).
Głos kiwi małego (Apteryx owenii). Autor nagrania: Patrik Åberg, źródło: xeno-canto, CC BY-NC-SA 3.0. Udostępniane na licencji CC BY-NC-SA 3.0.

Głos kiwi szarego (Apteryx rowi). Autor nagrania: Jonas Kotlarz, źródło: xeno-canto, CC BY-NC-SA 4.0. Udostępniane na licencji CC BY-NC-SA 4.0.

Bibliografia:


Informacja zawarta w materiale graficznym (dla korzystających z czytnika ekranowego):

Etymologia słowa KIWI

  • Zapożyczenie za pośrednictwem angielskiego kiwi (o tym samym znaczeniu) z języka maori, którym posługują się Maorysi, rdzenna ludność Nowej Zelandii.
  • Pochodzenie dźwiękonaśladowcze, od głosu ptaka.
  • Nazwa ptaka została przeniesiona przez Nowozelandczyków na pochodzący z Chin owoc o brązowej kutnerowatej skórce, którą skojarzono z delikatnym, niczym futro, upierzeniem skrzydlatego kiwi.

Zapisz

3 myśli na temat “Dźwięki antypodów: kiwi

  1. To nie do końca tak. Jest to owszem nazwa dźwiękonaśladowcza, ale innego ptaka – najprawdopodobniej kulika alaskańskiego. Protoplaści Maorysów, którzy dotarli do Nowej Zelandii, zobaczyli tam podobnego do kulika brunatnego ptaka z długim dziobem i przenieśli nazwę kulika na kiwi. Jest to zatem nazwa przeniesiona, a jako dźwiękonaśladowcza to jest to dawna (?) nazwa innego gatunku. Nazwa została przeniesiona na owoc w celach marketingowych – dawne „Chinese goosberry” – agrest lub aktinida chińska; kiedy owoce te stały się ważnym produktem eksportowym Nowej Zelandii to zorganizowano plebiscyt na nową nazwę.

    1. Ten wpis od dawna czekał na uzupełnienie, uściślenie. Dziękuję za te informacje! Myślę, że o przeniesieniu nazwy mogły zadecydować nie tylko względy wizualne, ale także – a może przede wszystkim – dźwiękowe: głos kulika alaskańskiego i głosy kiwi mają wiele wspólnego, no i kiwi chyba łatwiej usłyszeć, niż zobaczyć. Może było tak, że usłyszano w głosach kiwi nazwę rzeczonego kulika i uznano, że świetnie pasuje do nowo poznanych przedstawicieli awifauny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s