Kuoka ze szczurzego gniazda

Przedstawiciele fauny, których ostatnio Wam prezentowałam, z pewnością nie wygraliby konkursu na najsympatyczniejszego zwierzaka świata. Ale co innego bohater – a raczej bohaterka – dzisiejszego wpisu! Nie dość, że sympatyczna, to jeszcze ponoć „najszczęśliwsza” spośród zwierzaków naszej planety. Dowodzić tego mają pstrykane przez turystów selfie, na których nasza bohaterka prezentuje „roześmiany” pyszczek i które swego czasu zalały serwisy społecznościowe. A mowa o australijskim przedstawicielu kangurowatych – kuoce, przyjaznym człowiekowi torbaczu o rozmiarach kota domowego.

Nazwa kuoka jest zapożyczeniem z angielskiego quokka, przejętym z kolei z języka Aborygenów Noongar, w którym miało postać przypuszczalnie gwaga. Jednak informacji o tym, co pierwotnie oznaczała owa nazwa, nie znalazłam.

Wiadomo natomiast, że kuokom zawdzięcza swoją nazwę australijska wyspa Rottnest, na której żyje największa populacja tych torbaczy. Nazwa ta wywodzi się z języka niderlandzkiego i oznacza dosłownie ‘szczurze gniazdo’. A ochrzcił tak tę wyspę jej odkrywca, holenderski kapitan Willem de Vlamingh, który przybył na nią w 1696 roku i uznał występujące tam masowo kuoki za wielkie szczury…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s