Plusk pluszcza

„Oprócz pięknych widoków i świeżego powietrza góry dla ornitologa mają nie lada osobliwość w postaci pluszcza. Toteż ile razy jadę do Zakopanego, cieszę się już naprzód, że zobaczę tego jedynego w swoim rodzaju ptaka śpiewającego, który nurkuje jak kaczka, po kamieniach skacze jak żaba, a śpiewa jak szemrzący strumyk. Pluszcz jest gatunkiem zależnym od czystych, bystrych potoków i wodospadów, a ponieważ istnieją one tylko w górach, zatem życie pluszcza wiąże się z górami” – tak pisał o naszym dzisiejszym bohaterze znawca awifauny Jan Sokołowski.

Jak nietrudno się domyślić, imię pluszcza pochodzi od czasownika pluskać, który sięga swoim rodowodem epoki prasłowiańskiej i który ma pochodzenie dźwiękonaśladowcze. Poniższy filmik pięknie ilustruje, jak pluszcz z pluskiem daje nurka w wodę.

Ptaszka tego upodobali sobie Norwegowie, którzy uczynili go skrzydlatym symbolem swojego kraju. Oficjalna nazwa pluszcza w języku norweskim to fossekall, czyli w wolnym tłumaczeniu ‘wodospadnik’ (znany jest również m.in. pod wdzięczną nazwą elvekong ‘król rzeki’). Co ciekawe, norweskie foss ‘wodospad’ wywodzi się od praindoeuropejskiego rdzenia *preṷ-s ‘pryskać, tryskać, parskać, sapać’, od którego pochodzą też takie polskie leksemy, jak: pryskać, prychać i proch.

Można zatem powiedzieć, że norweskie imię pluszcza łączy się niejako z jego polskim imieniem. No bo jak pluszcz – plusk! – do wody skacze, to ją przecież rozpryskuje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s