Rudy kotek

Wczoraj zaczął się rok Psa, ale dziś mamy Dzień Kota. W związku z tym uraczę Was w dzisiejsze święto naszych domowych mruczków trzema kocimi ciekawostkami dotyczącymi nazw zwierząt.

Wiecie, pod jaką nazwą znany jest polskiej zoologii ten oto rudy kotek z poniższego filmiku? Odpowiedź brzmi – uwaga, uwaga! – kotek rudy. Tak, takich kreatywnych mamy zoologów. Inne nazwy kotka rudego to kot rudy i kot rdzawy. Ale jeśli wziąć pod uwagę rozmiary naszego dzisiejszego bohatera i jego „dziecięcą” aparycję, to chyba nazwa kotek bardziej do niego pasuje.

Kotek rudy jest ponoć najmniejszym dzikim kotem naszej planety. Żyje w lasach Indii i Sri Lanki. Niestety, jak wiele gatunków kotowatych, zagrożony jest wyginięciem.

W języku angielskim zwą go rusty-spotted cat ‘rdzawo-cętkowany kot’. A wiecie, że zarówno angielskie rusty ‘rdzawy’, jak i polskie rudy i rdzawy mają wspólną etymologię? Wszystkie te przymiotniki wywodzą się od praindoeuropejskiego rdzenia *reṷdʰ- o znaczeniu ‘czerwony’. Co więcej, od tego samego rdzenia wywodzi się też angielskie red ‘czerwony’ i polskie ryży. Przypomnę również (bo pisałam kiedyś o tym na blogu), że na tym samym rdzeniu opiera się także polskie dialektalne rysawy ‘rudawy’, którego prasłowiański przodek sprawił, że dziki kot naszych polskich lasów zwie się ryś, a nie łyś.

Dwie pozostałe kocie ciekawostki już wkrótce. Wypatrujcie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s