Kapucyn, kapucynka i cappuccino

Dla miłośników etymologii i cappuccino mam dziś KAPUCYNA i KAPUCYNKĘ. O małpkach kapucynkach z pewnością wszyscy słyszeli, ale egzotyczne ptaki kapucyny, zamieszkujące wilgotne lasy Ameryki Południowej, raczej nie są powszechnie znane. A to bardzo interesujący przedstawiciele awifauny, odznaczający się nie tylko oryginalnym wyglądem, ale także oryginalnym głosem, porównywanym do muczenia krowy albo do dźwięków piły łańcuchowej. To jednak nie jedyne fruwające kapucyny: taką samą nazwę nosi rasa urodziwych gołębi o szyi obrośniętej piórami na kształt kaptura.

Zarówno czteronogie kapucynki, jak i skrzydlate kapucyny zawdzięczają swoją nazwę podobieństwu do zakapturzonych mnichów kapucynów, którzy właśnie od charakterystycznego spiczastego kaptura wieńczącego ich habity wzięli swoją nazwę. Lingwiści wyprowadzają ją od włoskiego cappuccino, będącego zdrobnieniem od cappuccio ‘kaptur’.

Owo włoskie CAPPUCCINO zrobiło później – jak wiadomo – międzynarodową karierę jako nazwa kawy ze spienionym mlekiem. A nazwano ów napój tak, a nie inaczej dlatego, że jego kolor przypominał kolor habitów noszonych przez kapucynów. Ale co ciekawe, zanim cappuccino na dobre się u nas zadomowiło, kawę z odrobiną mleka lub śmietanki nazywaliśmy kapucynem lub kapucynkiem.

Autorzy wykorzystanych prac: Vasill/ CC0/ Wikimedia Commons (ptak kapucyn), Alias0591/ CC BY/ Flickr (kapucynka), J. Zasiedatel/ DP/ Wikimedia Commons (mnich kapucyn), katgalamay/ CC0/ Pixabay (cappuccino).

Jedna myśl na temat “Kapucyn, kapucynka i cappuccino

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s