Chwytliwa jemioła i jemiołuszka

Ze wzruszenia płonę cały,
może nawet dymię:
Jemiołuszki przyleciały!
Będą z nami w zimie!
Ach, pomyślcież no wy sami,
chłopcy i dziewuszki:
całą zimę będą z nami
ptaszki jemiołuszki!

– śpiewał radośnie Jeremi Przybora. A dziś pierwszy dzień kalendarzowej zimy, więc to idealna pora na JEMIOŁUSZKĘ. 🐦❄️
Czytaj dalej „Chwytliwa jemioła i jemiołuszka”

Reklamy

Antylopa o oczach jak kwiat?

Suhak to jedno z moich ulubionych zwierząt. O pochodzeniu nazwy zwyczajowej i naukowej tej niezwykłej antylopy mogliście przeczytać na blogu (tutaj). Jak być może pamiętacie, suhak i Saiga nie mają pewnej etymologii. Podobnie rzecz się ma z antylopą. Czytaj dalej „Antylopa o oczach jak kwiat?”

Głuszec i głuptak

Co łączy głuszca i głuptaka? Wspólne pochodzenie ich nazw!

Zdaniem wybitnego etymologa Wiesława Borysia przymiotnik głuchy, od którego urobiono nazwę głuszec, i przymiotnik głupi, od którego pochodzi nazwa głuptak, opierają się prawdopodobnie na tym samym, praindoeuropejskim rdzeniu *g(e)leu-, utworzonym od praindoeuropejskiego *gel- o znaczeniu ‘gnieść, ściskać, ugniatać, ulepiać’. Czytaj dalej „Głuszec i głuptak”

Chuć chutliwca

Życiem chutliwca rządzą żądze. Kiedy samce tego australijskiego myszopodobnego torbacza osiągają dojrzałość płciową, jedynym ich celem staje się przekazanie swoich genów jak największej liczbie partnerek. Rozpoczynają wówczas gonitwę za samicami, walczą o nie z innymi pretendentami, a po udanych pojedynkach kopulują bez opamiętania nawet przez kilka tygodni, przy czym jedno zbliżenie może trwać i kilkanaście godzin. Czytaj dalej „Chuć chutliwca”