Pasówka w paski

PASÓWKA to w języku złodziei nazwa klucza dopasowanego na podstawie odcisku, a w języku ornitologów – nazwa kilku gatunków drobnych ptaków śpiewających z rodziny Passerellidae i zbiorcza nazwa przedstawicieli tejże rodziny, spotykanych w obu Amerykach. Czytaj dalej „Pasówka w paski”

Włodarka chorągiewka i husarz władca, czyli krewni Walentego

Próbując wpisać się w walentynkowy nastrój, przedstawiam Wam zwierzęta, które noszą nazwy powiązane etymologicznie z imieniem patrona zakochanych i nazwą ich święta. Na załączonym zdjęciu prezentują swe wdzięki ćma NIEDŹWIEDZIÓWKA WŁODARKA, zwana też WŁODARKĄ CHORĄGIEWKĄ, i ważka HUSARZ WŁADCA. Krewnymi Walentego i walentynek są tu włodarka, forma żeńska od włodarza, i władca. Czytaj dalej „Włodarka chorągiewka i husarz władca, czyli krewni Walentego”

Głuszec i głuptak

Co łączy głuszca i głuptaka? Wspólne pochodzenie ich nazw!

Zdaniem wybitnego etymologa Wiesława Borysia przymiotnik głuchy, od którego urobiono nazwę głuszec, i przymiotnik głupi, od którego pochodzi nazwa głuptak, opierają się prawdopodobnie na tym samym, praindoeuropejskim rdzeniu *g(e)leu-, utworzonym od praindoeuropejskiego *gel- o znaczeniu ‘gnieść, ściskać, ugniatać, ulepiać’. Czytaj dalej „Głuszec i głuptak”